G E N E L

Loading

Uzaktan Çalışma Sistemleri

Uzaktan Çalışma Sistemleri

Pek çok sektör için ana çalışma sistemi olsa da ofisten bağımsız çalışma sistemi, korona virüs ile birlikte çok daha fazla gündeme gelmeye ve daha fazla sektörü etkilemeye başladı.

Ofisten Bağımsız Çalışma Sistemi Nedir?

Ofisten bağımsız çalışma, genel olarak kişilerin bir ofise ya da çalışma alanına bağlı kalmadan işini evinden ya da uygun olduğu ortamlardan sürdürmesidir. Bu çalışma sistemi, virüs gibi özel durumlarda tercih edilebileceği gibi firmalar tarafından iş prensibi olarak da benimsenebilir. Ofisten bağımsız çalışma sisteminde; işin nasıl yapılacağı, görev ve yükümlülükler ise yapılacak iş anlaşmaları ile belirlenmektedir.  Ofisten bağımsız çalışma sistemleri arasında evden çalışma en yaygın olanıdır.  Bir işte yetkin olan kişiler, proje bazlı ya da kendi kuracağı iş üzerinden evden çalışarak para kazanabilmektedir. Üstelik bu tip iş modellerinde, tüm mevzuatlar açık bir şekilde belirlendiğinden dolayı sigorta ya da vergi gibi durumlarda da yasal bir şekilde işler yürütülebilmektedir. 

Ofisten Bağımsız Çalışmanın Çalışanlara Avantajları Neler?

Ofisten bağımsız çalışma sistemi ile ilgili yapılan araştırmalar, bu sistemin çalışanlar için pek çok avantajı getirdiğini de göstermektedir. Araştırmalara göre;

• Uzaktan çalışan kişilerin verimliliği diğer çalışanlara göre yüzde 25’e kadar artış göstermektedir. 

• İş ortamı ve üst makamların yaratmış olduğu stresten uzak kalan çalışanlar, çok daha mutlu bir yaşam sürdüğü gibi bu durum iş yaşamına da yansımaktadır.    

• Evden çalışma, kişilerin kendini daha özgür hissetmesini sağlamaktadır.

• İş bulma konusunda daha fazla şans bulunarak, il ve ilçe sınırlaması ortadan kalkmaktadır.

• Para biriktirme ve tasarruf konusunda çok daha cazip.

• İşe gidip gelme gibi zorunluluklar ortadan kalktığından dolayı daha fazla zaman, daha azla kişisel özel an.

• Daha az ulaşım, daha az elektrik kullanımı ile elde edilen çevreci çözüm.

Ofisten bağımsız çalışma sistemleri için tek seçenek evler olmadığı gibi kişiler ortak ofis ve çalışma alanlarını da kullanabilmektedir. Türkiye’de giderek sayısı artan bu yerler, daha özgür bir çalışma imkanı sağlamaktadır.      

Neden Ofisten Bağımsız Çalışma?

Bir işte çalışan kişi için çalışma alanı belirlidir. Her gün ulaşım, yemek, mesai saatleri gibi pek çok farklı zorunluluk ve sorun yaşanabilir. Fakat Ofisten bağımsız çalışma sisteminde, çalışanların kendini en iyi hissedeceği alanlarda çalışma imkanı sağlanmaktadır. Zorunlu yolculuklar, kalıplaşmış mesai saatleri çok daha esnek tutulmaktadır. Üstelik iş verenler için de pek çok gider, Ofisten bağımsız çalışma sistemi ile ortadan kaldırılmaktadır. Bu sayede hem iş veren hem de çalışanlar için daha cazip bir iş modeli oluşturulabilmektedir. Son yıllarda bu yöne doğru yaşanan trend, bu çalışma sisteminin sunduğu avantajları da ortaya koymaktadır. 

Dijital dünya ile güçlü bağları olan firmalar hızla uzaktan çalışma yoluna giderken her firma bunu sağlayamayabiliyor. Kullanılan programların veya kurulmuş mail yapısının lokale bağımlı olması sebebiyle ofis dışında çalışamadığını düşünen firmalar olabilir. Fiziksel bir iş olmaksızın kendini ofise bağımlı olarak gören firmalar için ofisten bağımsız çalışma çözümleri için bizimle buradan (link eklenecek) irtibata geçebilirsiniz.