G E N E L

Loading

Ankara Kaptan

Ankara Kaptan

Ankarakaptan.com, kurumsal web sitesi olup yelkencilik teması doğrultusunda hizmet verir. Deniz tutkusunu içinde tutmak yerine bu alanda bilgi edinmek isteyen kişiler ile paylaşmak adına Ankarakaptan.com sitesini kuran Candan Tokyürek, Ankara doğumlu olup denizi yazdan yaza gördüğü bir çocukluk geçirir. Her yaz tatilini İzmir Özdere beldesinde, dayısının ahşap kayığında kürek çekerek ve arkadaşlarını kayıkla gezdirerek geçiren Tokyürek, sırasıyla Çankaya İlkokulu, Tevfik Fikret Lisesi ve Bilkent Üniversitesi’nde Bankacılık ve Finans okumuş, Fransızca ve İngilizce öğrenmeyi başarabilmiştir.

Bir süre baba şirketinde çaycılık yaparak hayatı anlamaya çalışmıştır. Biraz kendi ayakları üzerinde durmaya karar verince severek çalıştığı, adeta ev ortamı yarattığı Dış Politika Enstitüsü’nde Yönetici Asistanlığı görevini üstlenmiştir. Diplomatlar, Emekli Büyükelçiler, Akademisyenlerle aynı ortamda çalışırken bir İstanbul gezisi esnasında büyük amcasından aldığı yelkenci ruhu ortaya çıkmış “ben bu Boğaz’dan yelkenle geçmeliyim” kararı alarak ilk gördüğü kursa yazılmıştır. ODTÜ Denizcilik, Esen Özsan’ın rahle-i tedrisinden geçip Göcek’teki ilk pratik eğitimin ardından istifasını vererek kendini bu konuda geliştirmeye karar vermiştir. Uzun bir süre tekneler ile pratik yaptıktan sonra Anadolu Denizcilik Kulübü’nde Eğitici Kaptan görevini üstlendi. Yoğun bir çabanın ardından Hollanda yapımı 27 ft.lik Aloa marka teknelerden 44 ft.lik Bavaria’lara terfi etmiştir. Tokyürek, 15 Mayıs 2010 yılında yine deniz sevdalısı olan Benhür evlenerek hayallerini gerçekleştirmek üzere beraber çalışmaya başlamışlar. 

Benhür, doğma büyüme Ankaralı olup, öğrencilik hayatını son derece hareketli geçirmiştir. Deneme Lisesini biten Benhür, Hacettepe Üniversitesi Fizik Mühendisliği’ni kazandı. Akabinde üniversitede yakın arkadaşının teşviki ile kendisini Viyana Teknik Üniversitesi’nde bulur. Bununla da yetinmeyen Benhür, yine bir arkadaşının teşviki ile Bakü’ye giden Benhür, Bakü Üniversitesi’nde İşletme okumuştur. Eğitim hayatının ardından Bakü’de süt ve peynir fabrikasına ortak oldu. Daha son süte alerjisi olduğunu öğrenerek İran’a yerleşti. Burada, Rainbow elektrik süpürgelerinin temsilciğini yapmış ve İran’da yaşanan krizin ardından Türkiye’ye geri dönüş yapmıştır. Ülkemizde de farklı alanlarda çalışarak yine bir arkadaşının yönlendirmesi ile beraber Amatör Denizci Belgesi almış ve Benhür’ün yelken ile tanışması bu şekilde olmuş. Yelken hayatının büyük bir kısmına yayılmışken Candan ile tanışan Benhür, boş vakitlerinde Candan’a yardım etmek için amatör kaptanlık yapmaya başlamış. Akabinde, Ankara Deniz Kulübü’nün başkanı olarak denizcilik ile ilgili daha fazla vakit harcamaya başlamış. Deniz tutkusunu hayatının her noktasında yaşamaya karar veren deniz sevdalısı Benhür, Amatör Denizci Belgesi seminerleri vererek bu alana ilgi duyan diğer kişilere de ulaşmayı başardı. Etkileyici hitap gücü sayesinde öğretmen olarak daha fazla katkı sağlaya başlayan Benhür, Candan ile hayatını birleştirerek deniz tutkularını beraber yaşamaya karar verirler. 

Ankara Kaptan sitesi üzerinden daha büyük kitlelere kolaylıkla ulaşabilen deniz sevdalısı çift, denizcilik ve yelken ile ilgili profesyonel düzeyde bilgi vererek kişileri eğitmeye yönelik hareket ediyorlar. Eğitimlerin yanı sıra eğlenceli etkinlikleriyle de dinamik yapılarını gözler önüne seren Candan ve Benhür, Ankarakaptan.com ile beraber amatör kaptanlık derslerini daha sistematik bir şekilde yürütür.

Ankarakaptan.com Verdiğimiz Hizmetler

•   Kurumsal web sitesi