G E N E L

Loading

Selin Söğütlügil

Selin Söğütlügil

Yazar, şair, senarist, aktivist ve sporcu olarak kaliteli bir yaşam süren Selin Söğütlügil, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Amcazadesi, Dila, Cana ve Ata Aslan Tütüncü’nün annesidir. Büyük Çin Seddi Maratonu’nda koşan Tarihteki İlk Türk Kadın Atlet olarak adından gururla bahsettiren Selin Söğütlügil, 6 Haziran’da Amerika’da doğdu.

İstanbul’da Şişli Terakki Lisesi ve İllinois St.Charles High School'u bitirdikten sonra, New York Fashion Institute Of Technology ve İstanbul’da Mimar Sinan Üniversitesi’nde Sanat Tarihi okudu. Akabinde Londra'da Regents University, Film Media & Drama School’da Senaryo ve Film Prodüksiyonu üzerine yüksek lisans yaptı. Bu kadarıyla yetinmeyen Söğütlügil, Oxford University'de Edebiyat Yüksek Lisansına devam etti. Eğitim hayatının ardından yurt içi ve yurt dışında farklı sektörlerde iş tecrübeleri yaşadı. Yaşadığı hayatla edebiyat tutkusunu birleştiren Söğütlügil, Jorge Louis Borges ile başlayan "Büyülü Gerçeklik" akımının dünyadaki öncülerini kendine hedef alarak edebi yaratımlarını şekillendirdi. Yazar Söğütlügil, Tanpınar, Neruda, Proust, Pamuk,Sartre ve Nietzsche'nin ışığını; duygu dünyasının bir yansıması olarak tanımlar.

Yazdığı Başarılı Sinema ve Tiyatro Senaryolarının yanı sıra aynı zamanda CNN Türk, Kanal D Productions ve Gentleman Dergisi’ndeki editörlük ve çalışmalarından sonra, Halen MAG Yayın Grubu ve Hers Fitness dergisinde yazar olarak okuyucularıyla buluşmaktadır. Edebiyat tutkusunun yanı sıra, küçük yaşlardan itibaren gelen spor tutkusu, yelken sporu, okçuluk ve dünyanın birçok bölgesinde katıldığı maratonlarda yardım koşuları ve sosyal sorumluluk projeleri olarak geri döndü. Yaşamını dolu dolu geçirmeyi kendine hedef olarak belirleyen Söğütlügil, Yüzme İhtisas Kulübü eski yüzücülerindendir. Bununla beraber aynı zamanda, Greenpeace, İnsan ve Hayvan Hakları Cemiyetleri, Türkiye Kansersiz Yaşam Derneği, İngiltere Arazi Okçuluğu Cemiyeti, Sentient Sailing Team, Unicef ve Regents University Sports Team,University of Oxford Archery Team üyesidir.

Özgün yazım dilinin ön plana çıktığı varoluşçu ve romantik üslubuyla icra ettiği eserleri "Kanatlarım Aşktandı" ve "Mavi Sağanak", Alfa Yayınları Mona Kitap tarafından basıldı. Yaşamın tek amacı olarak vurguladığı "AŞK" olgusunu bir devrim niteliğinde tanımladığı ilk iki eseri ile Türk Kadın Şairler arasında kuvvetli bir yer edinen Söğütlügil, üçüncü kitabı ve senaryolaştırdığı ilk romanı üzerine çalışmalara da imza atmıştır. Gerçeğe ulaşmanın büyülü bir şey olduğunun altını çizerken kendini mutluluğa erişmiş bir insan olarak tanımlayan Söğütlügil, mutluluğu; “insan olmanın, her bir anı kıymetli bu yaşama tutkuyla sarılmanın; yaşamda bir kadın olarak var olmanın ve her şeyden bir ‘Anne’ olmanın mutluluğudur” şeklinde tanımlar. 

20 Mayıs 2017’de Çin'de gerçekleşen Büyük Çin Seddi Maratonu’nda; İstanbul’da Kansersiz Yaşam Derneği projesi olarak kurulan İlk Çocuk Onkoloji Hastanesi için "Çocuklar Yaşamalı" yardım kampanyası hedefiyle ülkemizi temsil etmiş ve tarihteki İlk Türk Kadın Atlet olmuştur. 3 Kasım 2019 tarihinde gerçekleştirilen 41. İstanbul Maratonu'nda, gerçekleştirmek istediği bir ideali için 1915 yılında Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün silah arkadaşları tarafından kurulan, Genelkurmay Başkanlığına bağlı Türkiye Harp Malulu Gaziler Şehitleri Dul ve Yetimler Derneği yararına, şehit ve gazi çocuklarının eğitimi için koşmuştur. Takipçileri için ışık olması adına selinsogutlügil.com adlı kişisel web sitesi üzerinden çalışmalarını paylaşan Söğütlügil, herkesin kendi ışığını bulması gerektiğini gösteriyor. 

Selin Söğütlügil Verdiğimiz Hizmetler

• Kişisel web sitesi